News

21 May 2024 • Events

Pakuranga Cross Country

13 May 2024 • Events

Pukekohe Cross Country

29 April 2024 • Events

Choose Your Own Distance

22 April 2024 • Events

Halberg Games 2024

26 March 2024 • Junior Track & Field

Auckland Childrens Championship Photos

11 March 2024 • Junior Track & Field

Go Athletics Series

4 March 2024 • Events

McKinnon Shield #9

19 February 2024 • Events

McKinnon Shield 8

7 February 2024 • Events

Auckland T&F Championships

5 February 2024 • Junior Track & Field

Go! Series Day 1

22 January 2024 • Events

McKinnon Shield #7

16 January 2024 • Uncategorized

McKinnon Shield #6

9 January 2024 • Junior Track & Field

North Island Colgate Games

20 December 2023 • Announcement

Michael Hartshorne

18 December 2023 • Events

Daikin Night of 5s AUT Millennium Stadium

5 December 2023 • Events

McKinnon Shield Meeting #5

27 November 2023 • Uncategorized

Dick Quax Memorial Meeting

13 November 2023 • Events

Disability Sport Auckland Awards Dinner

3 November 2023 • Events

ACA Race Night Results

1 November 2023 • Events

McKinnon Shield Meet 28 October

30 October 2023 • Events

Athletics Auckland Marathon Champs

20 October 2023 • Announcement

World Athletics Rule Changes from 1st October 2023

16 October 2023 • Events

Auckland 10000m Championships

22 September 2023 • Uncategorized

Auckland Road Relay Champs & XCR Prize Giving

8 September 2023 • Announcement

Rodger Brickland – QSM for Services to Athletics

31 August 2023 • Events

Cross Country & Road Prize Giving

21 August 2023 • Events

Auckland Road Championships

28 July 2023 • Coaching

Aspire Cross Country Academy

26 July 2023 • Events

Long Bay GP4 Cross Country

20 July 2023 • Announcement

Mt Smart #2 Arena Now Open for Training

26 June 2023 • Events

Auckland Cross Country Championships

16 May 2023 • Announcement

Memorial Seat for Russ Hoggard

27 April 2023 • Announcement

Remembering Peter Booker

24 April 2023 • Events

ACA Southland Centennial Shield Relays

18 April 2023 • Uncategorized

Sports Shoes for Schools

13 March 2023 • Events

McKinnon Shield #9

22 February 2023 • Announcement

Auckland Team Selections to 2023 NZ T&F Champs Final

17 February 2023 • Events

NHB Children’s Ribbon Day

5 December 2022 • Junior Track & Field

Junior Ribbon Day Series

5 December 2022 • Events

McKinnon Shield Meeting #5

5 December 2022 • Announcement

Sir Murray Halberg ONZ, KNZM, MBE

28 November 2022 • Events

McKinnon Shield Meeting #4

23 November 2022 • Events

Dick Quax Memorial Meeting

16 November 2022 • Events

McKinnon Shield 3/Schools Competition 3

10 November 2022 • General

Research Project – Achilles Tendinopathy

2 November 2022 • Announcement

Inaugural Millie Sampson WU23 Invitational Mile

21 September 2022 • Coaching

2022 Summer Aspire Academy

14 September 2022 • Events

Auckland Road Relay Championships

13 September 2022 • Announcement

Athletics Auckland Junior Section Innovation Fund

6 September 2022 • Uncategorized

Inclusion Training Seminars

15 August 2022 • Events

CONGRATULATIONS ARCH

9 August 2022 • Events

INTERNATIONAL RESULTS

5 August 2022 • General

Auckland Athletes heading to U.S. College

2 August 2022 • Events

2022 Auckland -Road Team

27 June 2022 • Events

Auckland Cross Country Championships

16 June 2022 • General

“Give it your best Shot”

15 June 2022 • Coaching

ATHLETICS AUCKLAND EVENT CLINIC

15 June 2022 • Announcement

World Athletics Rule Book App

20 May 2022 • Events

Sports Shoes for Schools Initiative

13 May 2022 • Junior Track & Field

Junior Prize Giving Recipients

5 April 2022 • Announcement

Auckland Junior Prize Giving

17 March 2022 • General

Thermoregulation Study

10 March 2022 • Announcement

NZ Track and Field Championships

18 February 2022 • Announcement

Halberg Games 2022

10 February 2022 • Announcement

Auckland Track & Field Championships

23 December 2021 • Events

U16 & U18 North Island Interprovincials

22 December 2021 • Announcement

Merry Christmas & Happy New Year from AAI

13 December 2021 • Announcement

Introducing Get Set Go at Home with Athletics NZ

7 December 2021 • Announcement

2022 Colgate Games to Go Ahead

22 November 2021 • Announcement

NCAA Div 1, Cross Country Championship Final

19 November 2021 • Announcement

McKinnon Shield 1

15 November 2021 • Announcement

Upcoming Officials Seminars

11 November 2021 • Announcement

Auckland 5000m Championships

8 November 2021 • Announcement

McKinnon Shield to start on Saturday 20th November

8 November 2021 • Announcement

Club Night and Centre Training Days

28 October 2021 • Events

2022 Colgate Games

25 October 2021 • Announcement

McKinnon Shield Event Grid 2021/22

7 October 2021 • Announcement

Mt Smart Stadium Re-Open for Training

6 October 2021 • Announcement

Auckland Road Championships Cancelled

4 October 2021 • Announcement

Event Update – 4th October 2021

17 September 2021 • Announcement

Auckland Race Walker Alana Barber Retires

3 September 2021 • Announcement

Covid 19 Lockdown Auckland

23 August 2021 • Announcement

A Guide to the Paralympics

23 August 2021 • Announcement

ACA Relays – A Covid-19 Exposure Site

10 August 2021 • Events

NZ Cross Country Championships – Dunedin

22 July 2021 • Coaching

Aspire Winter Track & Field Academy

14 July 2021 • General

Track & Field Officials of the Year

14 July 2021 • Coaching

Athletics NZ Coach The Coach Workshops

13 July 2021 • General

McKinnon Shield Presentation

12 July 2021 • Announcement

Athletics NZ weekly round up

15 June 2021 • General

GP 3 Incorporating Auckland Teams Race

3 June 2021 • Uncategorized

For an update on upcoming Coaching Courses

31 May 2021 • Announcement

Ronan Lee storms home to win #XC2021 Round 2

31 May 2021 • Announcement

Samoan Language Week

17 May 2021 • Announcement

Athletics Auckland Grand Prix Race Results

15 March 2021 • Announcement

Colgate Games 2022

5 March 2021 • Announcement

Athletics Auckland Junior Championships 2021

5 March 2021 • Announcement

McKinnon Shield 9 – Competition update

2 March 2021 • Announcement

Nationals update from Athletics New Zealand

28 February 2021 • Announcement

Athletics Auckland Weekly Review – 1st March 2021

27 February 2021 • Announcement

Athletics NZ Track & Field Championships – Postponed

27 February 2021 • Events

World Athletics Continental Tour – Auckland

22 February 2021 • Announcement

Athletics NZ Child Safety and Member Welfare Update

18 February 2021 • Announcement

Auckland Stadiums Alert Level 2 Guidelines

16 February 2021 • Announcement

Auckland Grade 7-14yrs Championships Postponed

12 February 2021 • Announcement

Porritt Classic 2021

2 February 2021 • General

Officials C Track Seminar

29 January 2021 • Events

Cooks Classic

29 January 2021 • Events

North Island U16 & U18 Interprovincials

28 January 2021 • Coaching

Sprint Relay Session at Mt Smart #2 Arena

26 January 2021 • Events

Auckland Team to NZ Track & Field Champs

25 January 2021 • Announcement

Athletics Auckland Championships – Entries closing

24 January 2021 • Announcement

Auckland Results – McKinnon Shield & Potts Classic

23 January 2021 • Announcement

Alana Barber sets new records at the Potts Classic

18 January 2021 • Announcement

Zoe Hobbs Record Breaking Run!

13 January 2021 • Announcement

Colgate Games Scholarships 2021

21 December 2020 • Announcement

NZ Schools Track & Field Selected Team

21 December 2020 • Announcement

Daikin Night of 5’s – Auckland Women lead the way

17 December 2020 • Announcement

Oceania Area Permit Preview- Night of 5’s

16 December 2020 • Announcement

Athletes Community Award Badge

9 December 2020 • Coaching

Athletics Auckland Junior Festival Meets

4 December 2020 • Announcement

Inter Provincial U16-U18 Auckland Team Named

20 November 2020 • Events

Oceania Athletics One Day Meetings 2020/21

18 November 2020 • General

Getting on with living – Julian Castle

4 November 2020 • Events

Ingrid Frost Completes 300 Marathons

27 October 2020 • Events

NZ Road Race Championships

22 September 2020 • Uncategorized

North Sport Academy Junior Coaching Coordinator Vacancy

14 September 2020 • Announcement

All events cancelled for September

11 September 2020 • Announcement

Mt Smart #2 Arena

4 September 2020 • Announcement

Athletics Auckland Road Relays Cancelled

28 July 2020 • Events

Inter Provincial U16-U18 Newsletter One

26 July 2020 • Announcement

Cross Country & Road

22 July 2020 • General

Keegan Pitcher – Para Athlete

22 July 2020 • General

Anna Steven – Para Athlete T64

1 July 2020 • General

Kaia Tupu-South

26 May 2020 • History

Flashback Thursday – 21st May 2020

14 May 2020 • History

Flashback Thursday – 14th May 2020

8 May 2020 • History

Flashback Thursday – 2nd April 2020

8 May 2020 • History

Flashback Thursday – 7th May 2020

21 April 2020 • Events

2020 Cross Country & Road Season

9 January 2023 • Events

2023 North Island Colgate Games, Cooks Gardens – 6/8 January 2023

Congratulations to Auckland Athletes Imogen Barlow, Karmen Maritz, Owen Lamb and Quinn Moss who all won the Nick Willis Scholarship at the 2023 North Island Colgate Games

Among the highlights, Rhian Douglas of Richmond in the boys 13 winner of the 100m, 200m and 400m. Bradley Kershaw of Richmond in the boys 12 winner of the 100m, 200m, 400m and long jump. Monica Paese of Olympic Wellington in the girls 11 winner of the 100m, 200m and long jump. Hana Symes of Hastings in the girls 12 winner of the 100m, 200m and 400m. Sienna Todd of Waitakere in the girls 12 winner of the long jump, shot put PB 11.31m and discus throw.

Owen Lamb of North Harbour Bays scored a PB 200m of 22.58 +1.6 in the boys 14. Daisy Goodman of Paraparaumu a PB 100m of 12.82 +1.4 in the girls 13. Esme Reid of Eastern a PB 400m of 59.21 in the girls 13, she also won the 200m in 26.28 +5.8.

Winners:

Day 1 6 January: G10 200m Crisanalei Fabric (Pakuranga) 28.99 +0.2 and HJ 1.27m, 800m Olivia Leckie (Palmerston North) 2:46.58. G11 200m Monica Paese (Olympic Wgtn) 26.83 +1.8, 800m Tia Korewha (North Harbour Bays) 2:32.44, HJ Hannah Cornes (Fairfield) 1.40m, SP Sina-Maria Sua (Takapuna) 15.23m. G12 400m Hana Symes (Hastings) 61.67, 80m H Juno F Ireland (Waitakere) 13.84 -0.2, LJ Sienna Todd (Waitakere) 4.81m +0.3 and 2nd 3kg SP 11.31m PB, SP 3kg Ashley Fitisemanu (Titahi Bay) 12.38m PB. G13 400m Esme Reid (Eastern) 59.21 PB, Zita Meo (Hastings) 59.51, 80m H Fernanda Tirado (NHB) 12.57 +0.6, LJ Aimee Cherry (Karori) 4.88m -0.9, DT Paige Fletcher (Papakura) 36.19m, 1600m RW Veronique Koole (Pakuranga) 10:56.57. G14 400m Isla Tilbury (Marlborough) 59.58, Mackenzie Guy (NHB) 59.73, 80m H Juliet McKinlay (Palmerston North) 12.75 -0.4, LJ 4.88m -0.9, SP 3kg Karmen-Elizabeth Maritz (NHB) 14.12m PB.

B10 100m Yannis Luggen (Waitakere) 13.56 +1.2, 800m Leo Green (Pakuranga) 2:26.25, DT Marcus Ryan (Lake City) 28.71m. B11 100m Zaiden Filemu (Lower Hutt) 13.14 +0.7, 800m Jacob Williams (Lower Hutt) 2:22.01, DT Ludvig Persson (Nelson) 34.41m. B12 400m Bradley Kershaw (Richmond) 57.34, 80m H Jackson Hepi (Lake City) 13.87 -0.5, HJ 1.56m, DT Leyon Caffrey (Manurewa) 44.16m. B13 400m Rhian Douglas (Richmond) 52.79, 80m H Connor Brady (Takapuna) 12.87 +0.1, HJ Kaian Olsen (Waitakere) 1.66m, 1600m RW Harrison Day (Pakuranga) 10:15.98. B14 400m Noa King (Takapuna) 52.50 PB, 100m H Cody MacPhail (Hawera) 15.15 +0.4, LJ Elliot Barr (Mana) 6.08m +1.3, SP Nelsson Tiumalu (Titahi Bay) 11.90m.

Para Athlete: Rylee Sayer (Paeroa) F20 LJ 2.15m -0.3, SP 6.16m, Albert O’Brien (Onslow) F20 400m 1:33.03, Brian Wilson (Wanganui) F20 DT 16.57m, Harrison Stratford (Paraparaumu) F20 16.44m.

Day 2 7 January: G10 100m Eden Fagalilo (Olympic Wgtn) 14.10s +0.4 1, 1500m Greer Robinson (Palmerston North) 5:37.82, LJ Kristalee MacKay (Hawera) 3.94m +0.9, DT Keira-El Curtis (Titahi Bay)  27.02m, 1200m RW Zara Redshaw (Egmont) 7:53.60. G11 100m Monica Paese (Olympic Wgtn) 13.50 +1.4, 1500m Mia Thomson (Paraparaumu) 5:13.83, DT Sina-Maria Sua (Takapuna) 42.12m. G12 100m Hana Symes (Hastings) 13.00 +0.3, 1500m Zoe Hilton (Upper Hutt) 5:01.99, DT Sienna Todd (Waitakere) 32.05m, 1200m RW Morgan Day (Pakuranga) 6:30.03. G13 100m Daisy Goodman (Paraparaumu) 12.82 +1.4 PB, 1500m Madison Wos (Upper Hutt) 4:52.50, HJ Molly Rukuwai (Hawera) 1.50m. G14 100m Sienna Moyle (Eastern) 12.92 +2.0, 1500m Imogen Barlow (Pakuranga) 4:49.12, HJ Holly Robins (Olympic Wgtn) 1.57m.

B10 200m Pierre Munro (Olympic Wgtn) 28.32 +0.3, LJ 4.14m +2.7 also 4.13m +1.4, 1500m Leo Green (Pakuranga) 5:06.23, 1200m RW Blake Strong (Hastings) 8:40.30. B11 200m Zaiden Filemu (Lower Hutt) 27.46 +1.3, 1500m Jacob Williams (Lower Hutt) 4:45.39, HJ Oliver Lee (Pakuranga) 1.44m. B12 200m Bradley Kershaw (Richmond) 24.81 0.0, 1500m Jack Johnston (Hastings) 4:44.55, SP Luke Rawiri Te Ta (NHB) 12.81m, 1200m RW Kieran Dunlop-Brown 6:27.78. B13 200m Rhian Douglas (Richmond) 23.68 +1.8, 1500m Sebastian Lyttle (Australia) 4:31.62, Vaughan Murray (Tauranga) 4:33.54, LJ Dante Minhinnick (Lake City) 5.48m +1.1, SP Frazer Hazeldine (Lake City) 11.74m. B14 200m Owen Lamb (NHB) 22.58 +1.6 PB, 1500m Quinn Moss (Auckland City Athletics) 4:25.84, DT Harry Fletcher (Invercargill) 43.90m.

Para Athlete: Rylee Sayer (Paeroa) F20 100m 15.86 +2.4, Albert O’Brien (Onslow) F20 200m 37.17 +0.5, Harrison Stratford (Paraparaumu) F20 SP 6.40m.

Day 3 8 January: G10 400m Tayla Sturgeon (Hawera) 70.52, SP Keira-El Curtis (Titahi Bay) 10.16m, 4 x 100m relay Titahi Bay 61.64. G11 400m Anna Green (Lower Hutt) 63.54, LJ Monica Paese (Olympic Wgtn) LJ 4.53m +1.4, 1200m RW Amber Haldane (Egmont) 8:04.90, 4 x 100m relay Paraparaumu 59.99. G12 200m Hana Symes (Hastings) 26.10 +5.5, 800m Morgan Day (Pakuranga) 2:30.33, HJ Georgia McNicol (Palmerston North) 1.49m, 4 x 100m relay Waitakere 55.33. G13 200m Esme Reid (Eastern) 26.28 +5.8, 800m Elle-Kate McRae 2:20.84, SP Paige Fletcher (Papakura) 12.84m, 4 x 100m relay Olympic Wgtn 56.72. G14 200m Sienna Moyle (Eastern) 26.18 +3.6, 800m Imogen Barlow (Pakuranga) 2:18.63, DT Karmen-Elizabeth Maritz (NHB) 42.54m, 2000m RW Yandri Fourie (Pakuranga) 11:16.72, 4 x 100m relay North Harbour Bays 52.01.

B10 400m Marcus Ryan (Lake City) 65.78, HJ Cedrick Solo (Titahi Bay) 1.40m, SP 9.74m, LJ Pierre Munro (Olympic Wgtn) 4.14m +2.7, 4 x 100m relay Waitakere 59.26. B11 400m Lingsley McGuigan (WHAC) 63.29, LJ Tristan Breen (Cambridge) 4.71m NWI, SP Ludvig Persson (Nelson) 10.25m, 1200m RW Bryn Espin (Hawera) 9:43.19, 4 x 100m relay Lower Hutt 57.31. B12 100m Bradley Kershaw (Richmond) 12.16 +2.4, 800m Jack Johnston (Hastings) 2:21.97, LJ Bradley Kershaw (Richmond) 4.96m +4.0, 4 x 100m relay Paraparaumu 54.55. B13 100m Rhian Douglas (Richmond) 11.66 +1.9, 800m Sebastian Lyttle (Australia) 2:09.64, Vaughan Murray (Tauranga) 2:11.81, DT Troy Waldrom (Lower Hutt) 43.39m, 4 x 100m relay Lake City 54.59. B14 100m Owen Lamb (NHB) 10.93 +4.5, 800m Quinn Moss (ACA) 2:08.58, HJ Rico Poutama (Paraparaumu) 1.73m, 2000m RW Nathan Baylis (Norm) 10:55.04, 4 x 100m relay Olympic Wgtn 49.18.

Mixed Distance Medley: Grade 10 Titahi Bay 5:05.80, Grade 11 Lower Hutt 4:35.52, Grade 12 Hastings 4:30.07, Grade 13 Pakuranga 4:18.85, Grade 14 Mana 4:11.67.

Para Athlete: Rylee Sayer (Paeroa) F20 200m 33.54 +1.5, DT 14.52m, Tilly Oliver-Chambers (Helensville) 400m 1:46.40, Harrison Stratford (Paraparaumu) F20 100m 17.54m +0.2, Albert O’Brien (Onslow) LJ 2.51m +1.1.